Podsumowanie roku 2017 w naszym muzeum – najciekawsze wydarzenia!

12 stycznia 2018

Rok zaczęliśmy wystawą fotografii pana Jacka Kosiby „Migawki z Beskidu Niskiego”. Oryginalne ujęcia beskidzkich miejsc i krajobrazów pozwoliły kolejny raz dostrzec surowe piękno tej krainy. W lutym w Domu z basztą Kwartet Galicyjski zagrał wyjątkowo energetyzujący koncert – dźwięki muzyki Mozarta i Schuberta rozjaśniły nieco zimowe mroki i rozgrzały serca. Również w lutym miało miejsce cykliczne Muzealne Spotkanie ze Sztuką – tym razem był to wykład ”Historia malarskiej miniatury”. Nasze muzeum posiada w swoich zbiorach niewielką, lecz wciąż uzupełnianą kolekcję miniatur, nie eksponowaną na co dzień. Dzień Kobiet uczciliśmy wystawą „Kobiety bieckie na tle swojej epoki XIX-XX w.” oraz programem artystycznym „Kawałki z kawałków żeńskich, męskich i nijakich” według Stefanii Grodzieńskiej. Kwiecień był bardzo obfity w wydarzenia: otwarcie wystawy „Polski pas kontuszowy”, kolejne Muzealne Spotkania ze Sztuką z wykładem „Geneza i tradycja polskiego pasa kontuszowego” oraz na sam koniec miesiąca wystawa „Konstytucja 3 Maja”, której otwarciu towarzyszyła prelekcja na temat pierwodruków Ustawy Rządowej – Konstytucji 3 Maja wraz z ekspozycją pierwodruków ze zbiorów prelegenta pana Wojciecha Kochlewskiego. W maju odbyła się siedemnasta już edycja konkursu Gimnazjada Ziemia Biecka w historii i legendzie, pod hasłem „Patroni naszych szkół” – wszystkie gminne gimnazja wzięły udział. Maj to też Noc Muzeów – u nas jak zawsze nie zabrakło atrakcji i ciekawostek, odbyła się też premiera wierszowanej sztuki autorstwa naszego kolegi, mistrza swojego gatunku. W czerwcu miało miejsce otwarcie wystawy o egzotycznej tematyce „Glify z ziemi Majów” pani Małgorzaty Buczek – Śledzińskiej, nad którym to wydarzeniem patronat honorowy sprawowała ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Polsce. 2 lipca odbył się pierwszy Jarmark świętych Piotra i Pawła – Biecz i Plac Kromera rozbrzmiały dźwiękami dynamicznej średniowiecznej muzyki, było smacznie, bardzo kolorowo ale też nasi goście mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o samej epoce, ponieważ u nas tak zawsze jest, że zabawie towarzyszy EDUKACJA. W wakacje organizowaliśmy spacery tematyczne, nieraz w znakomitym towarzystwie lokalnych osobistości ze świata wiedzy i kultury. Również w lipcu zagościł u nas Królowa Lama ze swoją nowatorską ekspozycją plakatów i ilustracji. W sierpniu w ramach spotkań ze sztuką odbył się wernisaż „Ikona Jerzego Wojtowicza” połączony z tematyczną prelekcją. Na zakończenie sezonu letniego, 30 września, przy pięknej jesiennej aurze przebiegło Święto Kosmy i Damiana – patronów farmaceutów. Odbyło się ono w scenerii domu z basztą – w zaułkach baszty rajcowskiej i murów obronnych. W założeniu ma to być wydarzenie cykliczne, organizowane jesienią, w okolicy dnia patronów. Święto Kosmy i Damiana uświetniła sesja naukowa na tematy związane z historią farmacji oraz wieczorny koncert popularnych artystów. W październiku wystawę swoich autorskich pocztówek związanych z wędrówkami Jana Pawła II po ziemi gorlickiej zaprezentował pan Bogusław Kuciakowski. Listopadowe święto niepodległości obchodzone jest w naszym muzeum poprzez wystawy z cyklu Cud Niepodległości – w tym roku był to „Kult wodza. Wizerunek Marszałka w prasie międzywojnia” ze zbiorów pana Kaspra Świerzowskiego. Zwyczajowo już odbył się też koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Nie zabrakło biało-czerwonych kotylionów.

Przybyło nam w tym roku eksponatów, pozyskaliśmy kilka rarytasów, które zaprezentujemy w odpowiednim czasie 😉, odwiedziło nas kilka tysięcy turystów, przeprowadziliśmy ogromną ilość lekcji muzealnych, poddanych zostało konserwacji wiele eksponatów. Zawsze kieruje nami intencja umożliwienia Państwu Szanownym Uczestnikom naszych muzealnych wydarzeń, spotkań z kulturą wysoką tu, w naszym małym Bieczu. W miarę możliwości organizujemy spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin, artystami, naukowcami, muzykami. Mamy szczerą nadzieję, że również w roku 2018 będą nas Państwo zaszczycali swoją obecnością.