Tronik na monstrancje – przywrócony blask

30 stycznia 2018

W 2017 roku Muzeum Ziemi Bieckiej poddało konserwacji kilka cennych eksponatów. Wśród konserwowanych zabytków był wysokiej klasy obiekt , siedemnastowieczny tronik na monstrancję wykonany w bieckim warsztacie snycerskim. Tronik służył do wystawiania monstrancji. Sytuowany był na tabernakulum.

Jest to typ architektoniczny z pilastrami. Składa się z niszy w kształcie prostokąta, zamkniętej u góry stylizowanym łukiem z uskokiem , zdobionym ornamentem chrząstkowo-małżowinowym. Tronik otaczają promienie na przemian proste i faliste. Po bokach dwie postacie alegorii, spod których wyrastają promienie. W zwieńczeniu obramienia dwie postacie aniołków podtrzymujących banderolę. Wnętrze niszy pokryte wypukle rzeźbionym motywem winorośli.

W trakcie prac konserwacyjnych przywrócono blask zabytkowi, wykonano złocenia i srebrzenia promieni okalających nisze, winorośli, aniołków i alegorii. Zrekonstruowano brakujące elementy i uzupełniono ubytki. Obiekt po konserwacji wzbogacił wystawę stałą „Sztuka sakralna Biecza”. Zapraszamy do odwiedzenia muzeum i obejrzenia cennych zabytków sztuki sakralnej.