„LINIE W CZASIE – sztuka rodziny Gutkowskich”

7 lutego 2018

Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu we współpracy z Artystą Gregory Leon Gutkowski Hagen organizuje wystawę prezentującą dorobek artystyczny czterech pokoleń rodziny Gutkowskich. Wystawa zaplanowana jest na sierpień 2018 r.
Z zamierzenia jest to wystawa retrospektywna ukazująca prace Władysława Gutkowskiego, dawnego burmistrza i uznanego artysty, zmarłego w 1938 r., jego syna Johna, który ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz współcześnie żyjących artystów.
Władysław Gutkowski był oficerem wojska, aktywistą społecznym oraz postępowym burmistrzem, który utożsamiany jest z elektryfikacją Biecza. Nazwisko Władysława Gutkowskiego znajduje się w Polskim Słowniku Biograficznym. Wśród dokonań artystycznych wymienia się wiele wystaw , między innymi w Krakowie i warszawskiej Zachęcie .Planowane wydarzenie jest jedynym w swoim rodzaju i obejmuje prace Gregorego Leona Gutkowskiego Hagen ze stanu Indiana w USA oraz co najmniej sześciu artystów żyjących obecnie.
Na wystawie obok prac artystycznych zostanie zaprezentowany materiał biograficzny, dokumenty i zdjęcia rodzinne.
Wystawa to zwieńczenie około dziesięciu lat starań P. Hagena, polegających na poszukiwaniu sztuki , która w jego wcześniejszym przekonaniu, zaginęła w czasie II wojny światowej.
Dla tych osób, które przez lata kolekcjonowały prace artystyczne Pana Hagena, będzie to prawdziwe uwieńczenie dorobku rodziny, z rąk której wyszła tak imponująca ilość twórczej ekspresji. Pokaz będzie dwujęzyczny (materiały w języku polskim i angielskim).
Muzeum Ziemi Bieckiej zwraca się z prośbą do mieszkańców Biecza, w posiadaniu których znajdują się prace Władysława Gutkowskiego o ich wypożyczenie na wystawę oraz umieszczenie w katalogu wystawy z odpowiednią adnotacją.
W celu uzyskania szczegółowych informacji, proszę o kontakt z Muzeum.
Marta Bartuś dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej