Wykłady poświęcone tematyce konfederacji barskiej

2 marca 2018

2 marca w naszym muzeum odbyły się dwa wykłady poświęcone tematyce konfederacji barskiej, której 250-ta rocznica obchodzona jest w roku bieżącym. Przy licznym udziale przybyłych gości, wśród których byli również uczniowie bieckich szkół: LO i ZSZ, panowie prelegenci: Marian Kozłowski i Krzysztof Bajrasz opowiedzieli o historii konfederacji barskiej, wiele czasu przeznaczając na opis jej przebiegu w naszym regionie. Ciekawostki historyczne, których nie sposób znaleźć w szkolnych podręcznikach i „wiedzy oficjalnej”, podawane w pokaźnych ilościach przez szanownych prelegentów uatrakcyjniały merytoryczną treść wykładów. Kto wiedział, że niszczenie zamku w Odrzykoniu zapoczątkowała caryca Katarzyna II, gdy po swojej śmierci niesiona przez diabły do piekła zahaczyła suknią o zamkowy dach całkowicie go zrywając? Ogrom wiedzy oraz pracy poświęconej odkrywaniu tajemnic konfederacji barskiej, uznawanej przez niektórych historyków za pierwsze polskie powstanie narodowe czyni z panów Mariana Kozłowskiego i Krzysztofa Bajrasza prawdziwych strażników pamięci i dziedzictwa tego mało jednak znanego wydarzenia z naszych dziejów. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nie bojąc się dzisiejszej bardzo mroźnej aury, zechcieli wziąć udział w naszym muzealnym spotkaniu.