Dzień Wolnej Sztuki 2018

19 kwietnia 2018

W tym roku chcemy Państwu zaprezentować w muzeum „Kromerówka”: Hermę relikwiarzową i Madonnę Bolesną, a w domu z basztą grupę zabytków sakralnych.

Herma relikwiarzowa.
Herma czyli średniowieczny pojemnik do przechowywania relikwii, snycerskiej roboty, ze szczątkowymi śladami polichromii, pochodzi z XV wieku. Rzeźba wykonana w drewnie, przyścienna, przedstawia popiersie mężczyzny – starca z ekspresyjną, pełną wyrazu twarzą, z długą brodą i falistymi włosami opadającymi na czoło i ramiona. Rozdwojona długa broda, wąsy ułożone w misterne loki. Na piersiach pozostałość relikwiarzowa.

Madonna Bolesna.
XV – wieczna rzeźba gotycka snycerskiej roboty, wykonana w drewnie, pełnoplastyczna, polichromowana. Pochodzi z niezachowanego kościoła św. Ducha w Bieczu. Rzeźba o wysokości 120 cm przedstawia Madonnę ze złożonymi do modlitwy rękami, głową lekko pochyloną. Twarz o prostym, wąskim nosie i małych ustach Głowa Madonny okryta jest rąbkiem płaszcza narzuconego na czerwoną suknię; płaszcz układa się w długie, załamujące się fałdy. Pochodzi z warsztatu bieckiego.

„Sztuka sakralna Biecza”
Niezwykle interesującą grupę zabytków w zbiorach Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu stanowi kolekcja rzeźby drewnianej. Tworzą ją głównie dzieła lokalnie działających warsztatów. Dominuje rzeźba sakralna z okresu od XIV–XVIII w., pochodząca w większości z niezachowanych bieckich kościołów.
Ekspozycja obejmuje rzeźbę warsztatową snycerzy bieckich z okresu gotyku, renesansu i baroku. Na ekspozycji znajdują się późnogotyckie rzeźby Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana, które pochodzą z tzw. Grupy Ukrzyżowania, prawdopodobnie z belki tęczowej, św. Cecylia, , św. Anna, św. Diakon, te rzeźby to przykład XVI-wiecznych rzeźb ołtarzowych, na ten sam okres datowane są kolejne dwie rzeźby: Wacław Czeski oraz król Kazimierz Wielki.