22-23 WRZEŚNIA 2018 r. – ŚWIĘTO KOSMY I DAMIANA, relacja

30 września 2018

ŚwiętoKosmy i Damiana, druga jego edycja odbyła się pod hasłem „Klasztory, zakony, mniszki – farmacja wczesnego średniowiecza”.W tym roku wydarzenie to podzielone było na część naukową oraz warsztatowo- edukacyjną. W sobotę 22 września odbyła się część popularno – naukowa: prelekcje wygłosili:  dr Lidia Czyż, Iwona Dymarczyk, Sylwia Tulik, Marta Bartuś; otwarcie wystawy ikon mgr farmacji Agaty Słyk;  prezentacja wydawnictwa Aptekarskie silva rerum czyli subiektywny słownik farmaceutycznych tajemnic autorstwa Lidii Czyż i Sylwii Tulik.  Następnie odbyło się zwiedzanie zabytków Biecza: kolegiaty pw. Bożego Ciała i szpitala św. Ducha. W niedzielę 23 września, w pięknym jesiennym słońcu, na dziedzińcu Domu z basztą oraz w muzealnych wnętrzach  przeprowadzone zostały zajęcia i warsztaty o treści zielarskiej i zdrowym stylu życia. Uczestnicy mogli sami przygotować ekologiczny,  wspaniale pachnący szampon z owoców kasztanowca zwyczajnego, czyli po prostu z  kasztanów, które, jak się okazało, zawierają dużą ilość saponin, dzięki czemu dobrze się pienią i są wykorzystywane są przy produkcji mydła oraz środków do prania. Na jarmarku można było zaopatrzyć się w żywność przygotowaną według starych receptur, bez dodatków chemicznych konserwantów, w ekologiczne i tradycyjne kosmetyki, naturalne mydła, wspaniałe beskidzkie miody, przetwory z róży, biżuterię, książki, zioła do domowej apteczki, nie mogło również zabraknąć dworskiego sklepiku z Kwiatonowic i Chałupy na Belnej z ich wyrafinowamymi przysmakami.  Było kolorowo, wesoło, tłocznie i bardzo bardzo smacznie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom naszego święta, Szanownym Prelegentom, osobom prowadzącym warsztaty i stoiska oraz wszystkim naszym wiernym przyjaciołom i sympatykom. I zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia!

Pełna fotorelacja – Facebook Muzeum Ziemi Bieckiej