Podsumowanie roku 2018

10 stycznia 2019

W minionym roku 2018 nasze muzeum zrealizowało bardzo bogaty i różnorodny program kulturalny. Były też działania, które niejednokrotnie wychodziły po za zakres działań statutowych. Odbyło się 10 wystaw czasowych, koncerty, wykłady dotyczące obchodzonych rocznic, szczególnie uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości, czynnie uczestniczyliśmy w organizowanych przez miasto wydarzeniach kulturalnych, pokazując turystom nasze piękne miasteczko. Przypomnijmy co ciekawsze działania. Rok 2018 przywitany został kolędowaniem wraz z Towarzystwem Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej. W styczniu też udostępniliśmy wystawę unikatowych ilustracji do książek autorstwa Juliusza Krajewskiego, jednego z ciekawszych warszawskich twórców okresu powojennego. W lutym w Domu z basztą odbył się koncert karnawałowy stypendystów Polskiego Towarzystwa Muzyki Kameralnej, w ramach gorlickiego XXV Kursu Mistrzowskiego. Była to uczta dla zmysłów. W 2018 r. przypadła 250-ta rocznica zawiązania konfederacji barskiej. W naszym muzeum odbyły się dwa wykłady popularno-naukowe: panów Krzysztofa Bajrasza i Mariana Kozłowskiego, dotyczące mniej znanych faktów związanych z działalnością konfederatów na ziemi bieckiej. Dzień kobiet został uczczony wystawą „Z Kwiatonowic dookoła świata. Historia Liny Bogli”. W swoim wystąpieniu autorka wystawy, pani Magda Miller, opowiedziała historię niebanalnego życia guwernantki z kwiatonowickiego dworu, Liny Bogli, XIX-wiecznej globtroterki, samotnie przemierzającej odległe zakątki kuli ziemskiej. Było to bardzo inspirujące wystąpienie, podobnie jak i historia samej Liny. W kwietniu gościliśmy panią dr Beatę Biedrońską-Słotę z Muzeum Narodowego w Krakowie, która wygłosiła wykład w ramach muzealnych spotkań ze sztuką „Portrety trumienne. Niezwykły wyraz polskiego baroku”. Wykład poświęcony był historii polskiego portretu trumiennego oraz portretów epitafijnych. W kwietniu odbył się wernisaż zaprzyjaźnionej malarki, pani Barbary Rudzińskiej. Wystawa „Powrót” odbyła się w wielkim stylu. Noc Muzeów przebiegła pod hasłem „U nas wszystko gra! Bis” i nawiązywała do kultury muzycznej polskiego międzywojnia. Odbył się również koncert zespołu Impressja, który wykonał kilkanaście szlagierów z lat 20-tych i 30-tych. Było kolorowo i wesoło. Jedną z bardziej ciekawych wystaw były „Zabytki binarowskiej świątyni”, ekspozycja przygotowana w ramach jubileuszu 670-tej rocznicy lokacji Binarowej. Wystawione zostały dzieła sztuki, na co dzień nie prezentowane publicznie. W maju również odbyła się XVIII edycja konkursu Gimnazjada Ziemia biecka w historii i legendzie. Przebiegła pod hasłem „Święta miłości kochanej Ojczyzny. W stulecie odzyskania niepodległości”. Z bardzo ciekawymi i dopracowanymi materiałami stworzonymi przez uczniów z gminy Biecz można zapoznać się na stronie internetowej muzeum. Z okazji dnia dziecka sprowadziliśmy z Muzeum Lalek w Pilźnie wystawę teatrzyków marionetkowych pt. „Legendy polskie”. Odbywały się zajęcia dla dzieci oraz wspólne czytanie wybranych legend. 15 czerwca pan konserwator Zdzisław Gil wygłosił wykład „Jan Tabiński – malarz, twórca polichromii sakralnych i portretów”. Jan Tabiński, malarz, człowiek o ciekawym życiorysie i ogromnych osiągnięciach na polu sztuki, jednak jako artysta został nieco zapomniany. Wykład pana Gila stanowił więc dużą wartość, zwłaszcza że w zbiorach naszego muzeum znajduje się portret Wilhelma Fuska w stroju szlacheckim, pędzla Tabińskiego. W wakacje wznowiliśmy cykl spacerów z historią w tle. W lipcu pani Izabela Rybotycka, artystka krakowska ale o bieckich korzeniach, zaprezentowała wystawę swoich prac, zatytułowaną „Mity”. W miesiącach letnich w Kromerówce można było obejrzeć wystawę krakowskiego artysty Aleksandra Kurcza „Pejzaże letnie”, niezwykle kolorowe i w letnim klimacie utrzymane prace. Doroczny jarmark św. Piotra i Pawła odbył się niestety w strugach deszczu. O wiele lepsza pogoda dopisała nam na Święto Kosmy i Damiana w końcu września, które to wydarzenia zgromadziło dużą liczbę uczestników. Oprócz strawy dla ciała i treści edukacyjnych na warsztatach i wykładach było tez dużo dla ducha: wspaniała wystawa ikon pani Agaty Słyk w Domu z basztą. W październiku odbyła się również wystawa pani Idalii Ferenc „Obiekty z gliny i papieru”, którą można było oglądać do grudnia w Domu z basztą. Stulecie odzyskania niepodległości w listopadzie uczciliśmy wystawą z cyklu Cud Niepodległości, przygotowaną przez pana Kaspra Świerzowskiego, wybitnego znawcę dziejów legionowych oraz historii polskiej drogi do niepodległości. Jednocześnie odbyły się lekcje muzealne związane z tematyką wystawy, prowadzone przez jej szanownego autora. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert chóru Belfersingers oraz wspólny śpiew pieśni patriotycznych i legionowych, w tym roku bardzo udany, ponieważ Belfersingers po swoim koncercie zostali jeszcze z nami. Rok zamknęliśmy sesją popularno-naukową „Starodruki w zbiorach Muzeum Ziemi Bieckiej – od konserwacji do ekspozycji”. Projekt „Konserwacja starodruków na potrzeby ekspozycji stałej w Muzeum Ziemi Bieckiej” otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Braliśmy też udział w nagraniach dla programu „Zakochaj się w Polsce”, tworzyliśmy warsztaty kaligrafii podczas Kromer Biecz Festival, przy tej okazji gościł w muzeum znany lutnik Andrzej Pancerz i dzielił się tajnikami swojego zawodu, przyjmowaliśmy też gości z Retro Pociągu. Jest to oczywiście tylko krótki przegląd co ważniejszych wydarzeń. Dziękujemy naszym wszystkim przyjaciołom i sympatykom, uczestnikom naszych wydarzeń, lekcji, wspólnych edukacyjnych spacerów. I zapraszamy w roku 2019!