Noc Muzeum 2019

26 maja 2019

Wczoraj 25 maja odbyła się kolejna Noc Muzeów  w Muzeum Ziemi Bieckiej. W naszym Muzeum organizowane są od 2011 r. Tegoroczna odbyła się pod tytułem „W gościnie u Barianów Rokickich”. Rozpoczęliśmy o godzinie 17.00 oprowadzaniem kuratorskim pani kustosz Urszuli Misiołek po ekspozycji aptekarskiej  w Domu z basztą. Która w ciekawy sposób opowiedziała historię rodu Barianów – Rokickich założycieli pierwszej apteki w Bieczu. Następnie przyszedł czas na interesujący wykład i prezentację pani dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marty Bartuś, pt. ”Renesansowe zabytki w zbiorach Muzeum”. Kolejnym punktem programu był  quiz wiedzy o historii renesansowego Biecza ze słodkimi upominkami dla uczestników. O 19.00 pracownicy Muzeum odegrali humorystyczną scenkę pt. „Dramat muzyczny…” i rozpoczęło się odliczanie do najważniejszego punktu wieczoru, czyli koncertu Oskara Cenkiera. Kilka minut po 20.00 rozpoczął się koncert, który zgromadził kilkadziesiąt osób, które miały szczęście wysłuchać na żywo kompozycji młodego, zdolnego, pochodzącego z Biecza muzyka. Oskar Cenkier zaprezentował wszystko co najlepsze w  swojej muzyce, przepiękne brzmienia swoich kompozycji łączących brzmienia fortepianowe i klawiszowe z  efektami oraz elektroniką. Muzyk zaczarował salę i słuchaczy przenosząc ich w świat swojej muzyki zaskakując spokojnymi kojącymi zmysły dźwiękami, by za chwilę wpleść mocne, szybsze  i rytmiczne akordy. Muzyka którą tworzy Oskar Cenkier przywodzi na myśl muzykę filmową, muzyką maluje piękne pejzaże, tworzy nieprzewidywalne i ciekawe historie. Koncert zakończył się oczywiście bisem na gorące prośby publiczności, która nagrodziła artystę gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że kariera muzyczna Oskara Cenkiera  będzie się rozwijać i życzymy wielu sukcesów.

Koncert zakończył tegoroczną Noc Muzeów  w Muzeum Ziemi Bieckiej. Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie naszego Muzeum i udział w naszych atrakcjach i zapraszamy  już za rok!