Wernisaż „Linia czasu….sztuka rodziny Gutkowskich” .

2 lipca 2019

Wernisaż „Linia czasu….sztuka rodziny Gutkowskich” , 28 czerwca 2019 r.

Muzeum Ziemi Bieckiej zaprasza na niezwykle ciekawą wystawę malarstwa trzech pokoleń z rodziny Gutkowskich ; Władysława Gutkowskiego, jego syna Jana i wnuka Grega Hagena.
Wernisaż z udziałem licznej rodziny Artystów i Bieczan, odbył się w dniu 28 czerwca. Wystawa malarstwa „Linia czasu….sztuka rodziny Gutkowskich” ma ciekawą historię opowiedzianą przez Artystów. Historia ta rozpoczyna się w przedwojennym Bieczu. Zapoczątkował ją Władysław Gutkowski, wybitny bieczanin piastujący urząd burmistrza miasta. Malarskie umiejętności zdobywał samodzielnie. Nie posiadał wykształcenia akademickiego, jedynie „otarł” się o malarstwo podczas studiów politechnicznych we Lwowie. Nie przeszkodziło to mu jednak w osiągnięciu sukcesów. Malował olejno i akwarelą. Jako wnikliwy obserwator, wrażliwy na piękno, utrwalał sceny rodzajowe, architekturę, portrety i pejzaże. Był cenionym malarzem, zarówno w środowisku artystycznym, jak i wśród bieczan.
Talent malarski Władysława odziedziczyli jego syn Jan oraz wnuk Gregory, mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Mimo znacznej odległości nie zapomniał o swoich korzeniach. Prowadzone przez niego poszukiwania spuścizny malarskiej Władysława dały początek wzajemnym relacjom z Muzeum Ziemi Bieckiej, których efektem jest wystawa.
Wystawa podzielona jest na dwie części, pierwszą otwiera dorobek artystyczny Władysława Gutkowskiego; portrety rodziców Edwarda i Zofii ze zbiorów rodzinnych Tomasza Sznicera oraz dwa znakomite obrazy ze zbiorów Muzeum, kopie dzieł wielkich mistrzów; Chłopiec z królikiem i dziewczynka z wisienkami. Obok prac Władysława eksponowane są prace jego wnuka Grega Hagena. Jest on artystą wszechstronnym i kompletnym. Wypowiada się w malarstwie tradycyjnym oraz sztuce komercyjnej. Jest ilustratorem, grafikiem, projektantem znaków firmowych i sztuki użytkowej. Na wystawie prezentujemy niewielki wycinek twórczości Grega, są to prace malarskie, realistyczne krajobrazy, począwszy od nostalgicznych winiet, ukazujących malownicze wzgórza, zabudowania farmerskie, po pełne detali interpretacje odchodzącej w przeszłość Ameryki.
Druga część wystawy w Kromerówce, prezentuje prace Władysława, wykonane techniką akwareli; autoportret, studium dziecka, pejzaże, architektura Biecza . Obok tych prac prezentujemy portrety ołówkowe jego syna – Jana oraz obraz olejny z 1950 roku. Całość zamykają dwa portrety autorstwa Grega Hagena, wykonane tuszem.
Wystawiając prace Jana i wnuka Grega obok malarstwa Władysława Gutkowskiego mamy możliwość przedstawienia ciągłości sztuki w rodzinie Gutkowskich w następnych pokoleniach.
Malarstwo każdego artysty posiada swój indywidualny styl. Prace Władysława i Jego syna Jana czerpią z bieckiego pejzażu, z polskiej tradycji malarskiej. Zróżnicowane w swym stylu i tematyce malarstwo Grega oddaje amerykański klimat, często nawiązując do pop-artu i skomercjalizowanej sztuki amerykańskiej. Odnajdujemy jednak cechy wspólne wyrosłe na gruncie malarstwa przodka. Tym co łączy Artystów z rodziny Gutkowskich jest charakterystyczna kreska – linia czasu.
Pragnę serdecznie podziękować Gregowi Leonowi Gutkowskiemu Hagen za inspirację i wieloletni trud poniesiony w dążeniu do odnalezieniu śladów swoich przodków. Dziękuję za możliwość pokazania dorobku artystycznego rodziny Gutkowskich w Bieczu, w mieście, w którym wszystko się zaczęło.