Podsumowanie roku 2019 w Muzeum Ziemi Bieckiej

10 stycznia 2020

„Na szczęście, a na zdrowie, na ten nowy rok, niech Wam się urodzi pszenica i groch. W komorze, w oborze, daj Panie Boże!”. Tym staropolskim życzeniem noworocznym rozpoczynamy krótką relację z wydarzeń, które nasza instytucja miała przyjemność zaproponować Państwu w minionym 2019 roku. Styczeń minął pod znakiem ferii zimowych, na spędzenie których zaproponowaliśmy cykl warsztatów kaligraficznych. Uncjała, minuskuła karolińska i textura stały się bliższe uczestnikom tych muzealnych zmagań. W styczniu również odbyła się wystawa „Żeglce naszych przodków. Podróż w głąb historii lokalnej”, będąca zwieńczeniem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żeglce „Że Chcę” w ramach programu Patriotyzm Jutra. Ciekawe doświadczenie, owoc żmudnej pracy Oli Matys-Słowik, zainspirowanej odnalezionym w rodzinnych szpargałach, dramatycznym listem pradziadka wywiezionego na daleką Syberię. Marcowy wiatr przywiał i do nas – Dzień Kobiet świętowaliśmy koncertem na harfie  w wykonaniu pani Edyty Poznańskiej oraz prezentacją na temat kilku niebanalnych starożytnych Egipcjanek przygotowaną przez naszego najmłodszego pracownika. 5 kwietnia 2019 r. gościliśmy w murach naszej instytucji dr Piotra Wierzbickiego, który wygłosił wykład „Biecz i ziemia biecka w czasach unii lubelskiej i początkach Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Uczestnicy wykładu mieli możliwość zapoznania się z interesującymi, rzadko publikowanymi materiałami dotyczącymi Biecza w XVI i XVII w. 27 kwietnia miał miejsce w naszym Muzeum wernisaż „Karpackie pejzaże. Wystawa pasteli Zdzisława Gila”. Pan Zdzisław Gil, konserwator dzieł sztuki oraz  artysta zaprezentował część swego dorobku malarskiego. Wiele prac zostało namalowanych przy wykorzystaniu tylnej szyby samochodu, początkowo marki Fiat 126 p, potem Fiat Tipo, a obecnie VW Passat Combi 😊. Majowa Noc Muzeów minęła w oparach renesansu, niektórzy pracownicy mieli możliwość debiutu scenicznego w najnowszej sztuce pióra naszego muzealnego twórcy Grzegorza S. Publiczność poprosiła o bis, więc będziemy występować nadal 😉. Noc Muzeów uświetnił koncertem pan Oskar Cenkier i to była Sztuka przez duże S. W maju przeszedł do historii konkurs Gimnazjada. Ostatnia 19 edycja poświęcona była Królowej Jadwidze w 620 rocznicę śmierci. W czerwcu mieliśmy przyjemność gościć panów doktorów Piotra i Tadeusza Łopatkiewiczów, którzy zaprezentowali swoją książkę Szkicownik Stanisława Wyspiańskiego z naukowo-artystycznej wycieczki w Sądeckie, Gorlickie i Grybowskie z roku 1889. Bardzo ciekawa, wręcz detektywistyczna  historia uporu w dążeniu do odnalezienia szkicownika, który uważany był za zaginiony bezpowrotnie. W czerwcu również miał miejsce niezwykły wernisaż. Wystawa „Linia czasu….sztuka rodziny Gutkowskich” prezentowała dokonania artystyczne członków rodziny Gutkowskich, wywodzących się od przedwojennego artysty i burmistrza Biecza, Władysława Gutkowskiego. Wyeksponowane zostały prace trzech pokoleń: Władysława,  jego syna Jana i wnuka Grega Hagena, mieszkającego w USA. Wystawa połączyła rodzinę, rozsianą po świecie po II wojnie. 30 sierpnia odbył się wernisaż fotografii Barbary Zasowskiej ”The United Colors of Milan” (Zjednoczone kolory Mediolanu). Wystawa prezentowała fotografie z dwóch wyjazdów artystki do Mediolanu i jej spojrzenie na miasto. Była to prawdziwa terapia kolorem, prace zachwycały bogactwem i nasyceniem barw.  Lato minęło nam na intensywnie, ponieważ ruch turystyczny w sezonie letnim jest zawsze wzmożony. Jak co roku zaprosiliśmy na Letnie spacery z historią w tle. We wrześniu odbyło się trwające dwa dni Święto Kosmy i Damiana w ustalonej już formule: pierwszego dnia miała miejsce sesja popularno-naukowa „Od starożytnych rhizotomów po współczesnych farmakognostów”.  Dzień drugi to wydarzenia warsztatowo – wystawiennicze. Cieszymy się, że przy okazji popularyzacji treści z dziedziny historii aptekarstwa możemy w naszej instytucji uczyć świadomego życia zgodnie z zasadami ekologii, propagowania idee Zero Waste i szacunku dla naszej nieszczęsnej i wyniszczonej planety. W październiku miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa pana Jacka Balickiego „Wiecznotrwanie”. Obrazy inspirowane były pięknem górskich i pogórzańskich krajobrazów, które odwiedzał i wśród których wychowywał się autor. Była to już druga wystawa malarstwa pana Balickiego w naszym Muzeum. W listopadzie wernisaż wystawy „Józef Piłsudski, Legiony, odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. i Polska Niepodległa na walorach filatelistycznych poczt niezależnych, wydawanych w latach 1982-1989” z kolekcji pana Bogdana Falkiewicza przyciągnął do naszego muzeum spory tłumek gości.  Koncert „101 lat niepodległości” w wykonaniu Anny Kukawskiej był wspaniałym zwieńczeniem tego listopadowego wieczoru. Mamy nadzieję, że udało nam się dostarczyć Państwu wielu pozytywnych wrażeń, może też wzruszeń i radości. Było nam bardzo miło gościć Was w murach naszej instytucji. I zapraszamy ponownie!