Lekcja historii Katyń Smoleńsk.

9 kwietnia 2020

Z archiwum wydarzeń w Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu.

LEKCJA HISTORII KATYŃ SMOLEŃSK.

W dniu 16 kwietnia 2010 r.  w naszym muzeum miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej Do Niepodległej. Składały się na nią autentyczne eksponaty ilustrujące walkę Polaków o niepodległość. Główny trzon ekspozycji pochodził ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.  Zaprezentowane zostały  pamiątki, mundury, broń oraz ikonografia nawiązująca do najważniejszych wydarzeń z historii Polski,  związanych z walką o odzyskanie lub utrzymanie Niepodległości naszej Ojczyzny. Wystawa kierowana była głównie do młodzieży szkolnej, która miała okazję obejrzenia pamiątek Legionów Piłsudskiego, broni z II Wojny Światowej, pamiątek ilustrujących historię Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Szczególną uwagę zwracały mundury i wyposażenie używane przez żołnierzy 20 pułku piechoty Ziemi Krakowskiej w latach 1919 – 1939, karabin maszynowy Maksim,  niemiecki pistolet maszynowy MP 40. Jedną z największych ciekawostek wystawy był  napisany na korze brzozowej romantyczny list, który napisał do swojej ukochanej młody Polak, żołnierz wcielony do armii austriackiej, z okopów pierwszej wojny światowej. Wystawę dopełniała gablota Solidarności i okresu stanu wojennego, będąca klamrą zamykającą polskie drogi do niepodległości. Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja dot. 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej wygłoszona przez pana Roberta Springwalda, pracownika  Muzeum Armii Krajowej. Była to niezapomniana lekcja historii, ponieważ towarzyszyły jej echa katastrofy polskiego samolotu rządowego Tu-154M , która wydarzyła się zaledwie  kilka wcześniej, 10 kwietnia 2010 r. Śmierć wówczas poniosło 96 osób, wszyscy uczestnicy i personel pokładowy oficjalnej delegacji polskich władz państwowych udających  się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pośród nich był senator Stanisław Zając, urodzony w 1949 r. w Święcanach, prawnik, polityk,  wielokrotny poseł na Sejm RP, wicemarszałek Sejmu III kadencji.