Aktualności

Wykład Katarzyny Łysak, pracownika IPN w Krakowie pt. „Więźniowie obozów koncentracyjnych „

18 czerwca 2020

 

Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu zaprasza na wykład Katarzyny Łysak, pracownika IPN w Krakowie pt.   „Więźniowie obozów koncentracyjnych „

Wykład z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Katarzyna Łysak, ukończyła  LO im. St. Wyspiańskiego w Bieczu , absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego, kierunek historia na  Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pracownik naukowy IPN w Krakowie. Instruktor ZHP , w stopniu Przewodniczki. W czasach szkolnych interesowała się historią harcerstwa w Bieczu, nagroda w konkursie Ośrodka Karta za pracę dotyczącą historii bieckiego harcerstwa. Praca licencjacka także z tej tematyki. Praca magisterska dotyczyła zawartości prasy harcerskiej w l. 1911- 1936.

W wykładzie pani Katarzyna Łysak  opisała losy trójki bieczan, Polaków, z blisko 70 osób pochodzących z Biecza, które trafiły do niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Byli to Edward Salamon, Witold Fusek i Władysław Jachimowicz. W drugiej części wykładu możemy usłyszeć o eksterminacji żydów bieckich przez nazistów, w wyniku której zginęło ponad 1000 osób żyjących w mieście i okolicy.

Link do wykładu:
https://youtu.be/e0aya-yPDBA