RELACJA Z DZIAŁALNOŚCI MUZEUM W 2020 ROKU.

13 kwietnia 2021

Minął rok 2020. Dla muzeów był to trudny czas, przez większość roku nasze drzwi były zamknięte dla gości. Nie mogliśmy prowadzić pełnej działalności i jak wszystkie instytucje kultury, od marca musieliśmy przenieść się do internetu. Rok 2020 zaczęliśmy jednak jeszcze normalnie, pięknym koncertem noworocznym w wykonaniu artystki opery wiedeńskiej pani Urszuli Rojek, przy akompaniamencie pani Pauliny Kopleńskiej. Ponadczasowe piękno walców i arii operetki wiedeńskiej gwarantowały niezapomniane wrażenia, przez chwilę wszyscy byliśmy w cesarskim Wiedniu. W lutym zaprosiliśmy Państwa na wernisaż malarstwa Jana Wodyńskiego „Pejzaż regionalny”. Sylwetkę artysty przybliżył dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, opiekującego się spuścizną artysty, pan Mariusz Świątek. W ferie zimowe przygotowaliśmy warsztaty średniowiecznego iluminatorstwa, podczas których uczestnicy uczyli się samodzielnie wykonywać inicjały. W marcu w ramach cyklu Muzealne Spotkania ze Sztuką miał miejsce wykład pracownika naszego Muzeum, kustosz Urszuli Misiołek „Matka Boska Częstochowska ze zbiorów Muzeum Ziemi Bieckiej”. Wykład dotyczył historii obrazu, który był pierwszym eksponatem przedwojennego muzeum w Bieczu. O problemach konserwacji dzieła opowiedział jego konserwator, pan Zdzisław Gil w wykładzie „Matka Boska Częstochowska symbolika pojednania chrześcijan Wschodu i Zachodu. Problematyka konserwatorska obrazu.”  Po części  naukowej uczestnicy zaproszeni zostali na część artystyczną „Miniatury Dramatyczne – kompilacje poetycko-komediowe”, którymi uczciliśmy Dzień Kobiet. A wkrótce po tym wydarzeniu rozpętała się pandemia, zamknięto nas w domach i mogliśmy się komunikować z naszymi sympatykami i przyjaciółmi jedynie poprzez internet. Staraliśmy się w tym czasie prezentować Państwu najciekawsze obiekty z naszych zbiorów, różne ciekawostki z nimi związane, starą fotografię; popularyzowaliśmy też zbiory z dziedziny historii aptekarstwa. W maju na galeryjce baszty kowalskiej miała miejsce wystawa „Rodzina i dziecko w średniowieczu”, natomiast w Kromerówce przygotowaliśmy ekspozycję grafik Rajmunda Lewandowskiego, ze zbiorów własnych. W czerwcu zaprosiliśmy Państwa na wykład on-line Katarzyny Łysak, pracownika IPN w Krakowie pt. „Więźniowie obozów koncentracyjnych” prezentowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemiec i Nazistowskich Obozów Zagłady. Również w czerwcu gościliśmy w muzeum oraz pokazywaliśmy Biecz podróżnikowi i blogerowi Marcinowi Wesołowskiemu. Wrażenia z tej wyprawy znalazły się w artykule „Biecz. Atrakcje i przewodnik po perle Małopolski i Podkarpacia. Wojażer.” W lipcu i sierpniu  spotykaliśmy się z Państwem na naszych cyklicznych Wakacyjnych Spacerach z Historią w Tle. Na przełomie sierpnia i września otwarta została wystawa „Wiesław Fusek – żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich”. Na wystawie znalazło się wiele nie eksponowanych dotychczas materiałów i pamiątek pochodzących ze zbiorów rodzinnych, udostępnionych dzięki uprzejmości państwa Chrostowskich. Wrzesień to miesiąc, w których obchodzimy w naszym Muzeum Święto Kosmy i Damiana, patronów aptekarstwa. Tegorocznym tematem były ogrody botaniczne. W tym roku niestety jedynie w wersji on line. Wszystkie wykłady wciąż można obejrzeć na naszej stronie internetowej i muzealnym Facebooku. W październiku uczciliśmy 100.rocznicę urodzin dra Tadeusza Ślawskiego, jednego z założycieli i wieloletniego dyrektora naszego Muzeum. Obchodom tej rocznicy poświęcona była XX edycja Konkursu Historycznego Ziemia Biecka w historii i legendzie. W ramach konkursu powstały prace literackie – gazetki okolicznościowe poświęcone pamięci dra Ślawskiego oraz prace plastyczne, wykonane przez młodszych uczniów. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w listopadzie na wystawie pokonkursowej w muzeum Kromerówka. Również w listopadzie miała miejsce ostatnia, plenerowa wystawa na galeryjce baszty kowalskiej „Polacy w służbie Niepodległej. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920”. Dziękujemy, że byli Państwo z nami w tym trudnym dla wszystkich roku. Na razie nie możemy jeszcze zaprosić w nasze mury więc, póki co, pozostając w nadziei na powrót do normalności zapraszamy na muzealnego Facebooka, na którym staramy się prezentować różne ciekawe treści.