Lekcje muzealne

Zajęcia edukacyjne prowadzone są w muzeum z wykorzystaniem eksponatów oraz w terenie.
Od wtorku do piątku, w godz. 8-15, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub pocztą elektroniczną.

 

 1. Z Biecza w świat czyli wielka sława Marcina Kromera
  Lekcja odbywa się w sali ekspozycyjnej poświęconej pamięci Marcina Kromera. Wśród najstarszych wydań jego dzieł uczestnicy lekcji zapoznają się z oficjalną historią życia wielkiego kronikarza na tle epoki, w której żył. Lekcja zawiera również mniej znane wątki z życia Kromera, związane z rodzinnym Bieczem i jego mieszkańcami.
  Czas trwania: 45 min.
  —-
 2. Dawne sprzęty gospodarstwa domowego – czy to naprawdę działało
  Zajęcia odbywają się w baszcie rajcowskiej, prowadzący omawia wybrane sprzęty (np. maselniczka, warsztat tkacki, żelazko na duszę) związane z wytwórczością pożywienia, sporządzeniem ubiorów i zajęciami gospodarskimi w dawnych czasach.
  Czas trwania: 1 godz.
  —-
 3. Bestiariusz słowiański, czyli co straszyło naszych przodków
  Prezentacja multimedialna z omówieniem realizowana w muzeum Kromerówka. Stanowi przegląd najciekawszych straszydeł, przejętych z czasów przedchrześcijańskich.
  Czas trwania: 1 godz.
  —-
 4. Pijawki i dyjeta ścisła! Czyli jak leczono w dawnych czasach
  Lekcja realizowana w muzeum Dom z basztą na ekspozycji Tradycje aptekarskie Biecza. Prowadzący omawia wybrane przyrządy apteczne i opowiada o sposobach leczenia i asortymencie dawnych aptek.
  Czas trwania: 1 godz.
  —-
 5. Dawne sądownictwo bieckie XIII-XVIII w. i rola kata z nim związana
  Rodzaje sądów, ich skład i uprawnienia, ciekawostki i anegdoty związane z rozprawami sądowymi. Rola kata, czyli ramienia sprawiedliwości władz miejskich. Lekcja skierowana do uczniów szkół podstawowych kl. IV-VIII oraz uczniów szkół średnich.
  Czas trwania: 45 min.
  —-
 6. Historia aptek i aptekarstwa na Podkarpaciu
  Lekcja kierowana do dzieci szkół podstawowych, wzbogacona o elementy multimedialne dostępne na ekspozycjach aptekarskich.
  Czas trwania: 1 godz.
  —-

 7. Historyczny spacer śladami królowej Jadwigi w Bieczu
  Uczniowie zapoznają się ze związkami królowej Jadwigi Andegaweńskiej z Bieczem. Odwiedzają najważniejsze pod względem historycznym miejsca Biecza i szukają śladów łączących królową Jadwigę z miastem. Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych kl. IV-VIII.
  Czas trwania: 1,5 godz.
  —-

 8. Miasto średniowieczne na przykładzie Biecza (lekcja w terenie)
  Lekcja kierowana do dzieci szkół podstawowych w dwóch przedziałach wiekowych kl. I-III oraz kl. IV-VI. Prowadzona w terenie, dzieci mają możliwość zapoznania się z średniowiecznymi fortyfikacjami obronnymi, jak również poznają zasadnicze elementy układu miasta średniowiecznego, jego główne budowle.
  Czas trwania: 1,5 godz.
  —-
 9. Życie codzienne w mieście średniowiecznym (lekcja w muzeum)
  Lekcja opowiada o wybranych aspektach codziennego życia mieszkańców miast w Polsce z epoki średniowiecza. Uczestniczy zostają zapoznanie z takimi jego elementami jak mieszkanie, odzież, pożywienie, wykonywane zawody i prace domowe czy święta i rozrywki. Przekazywane informacje, ilustrowane przez zabytki zabytki zgromadzone w muzeum, tworzą obraz funkcjonowania dawnej społeczności na przykładzie Biecza.
  Czas trwania: 1 godz.
  —-
 10. Od glinianej tabliczki do e-booka /NOWOŚĆ/
  Lekcja opowiada o historii dokumentów tekstowych od czasów starożytnych do czasów nam współczesnych. Przedstawione zostają typy pisma oraz formy materiałów pisarskich w ich ewolucji od glinianych tabliczek zapisywanych żłobionymi klinami aż po nośniki elektroniczne i e-booki. Uczestnicy wyruszają w niezwykłą podróż przez wieki, śledząc pomysłowość ludzi chcących utrwalać i przekazywać sobie informacje.
  Czas trwania: 1 godz.

Koszt usługi: 50zł (od całej grupy)
Informacja i zapisy : Muzeum Ziemi Bieckiej
e-mail:  kontakt@muzeum.biecz.pl
tel. 13 44 71 093, 13 44 71 328