Lekcje muzealne

Zajęcia edukacyjne prowadzone są w muzeum z wykorzystaniem eksponatów oraz w terenie.
Od wtorku do piątku, w godz. 8-15, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub pocztą elektroniczną.

 

 • Mężowie znakomici – Mikołaj Kopernik i Marcin Kromer, czyli co połączyło Biecz i Warmię.
  Lekcja realizowana w muzeum Kromerówka, na ekspozycji związanej z Marcinem Kromerem. Tematem zajęć są związki Marcina Kromera, wybitnego kronikarza rodem z Biecza z jednym z największych polskich uczonych Mikołajem Kopernikiem.
  Czas trwania: 1 godz.
 • Dawne sprzęty gospodarstwa domowego – czy to naprawdę działało?!
  Zajęcia odbywają się w baszcie rajcowskiej, prowadzący omawia wybrane sprzęty (np. maselniczka, warsztat tkacki, żelazko na duszę) związane z wytwórczością pożywienia, sporządzeniem ubiorów i zajęciami gospodarskimi w dawnych czasach.
  Czas trwania: 1 godz.
 • Bestiariusz słowiański, czyli co straszyło naszych przodków.
  Prezentacja multimedialna z omówieniem realizowana w muzeum Kromerówka. Stanowi przegląd najciekawszych straszydeł, przejętych z czasów przedchrześcijańskich.
  Czas trwania: 1 godz.
 • Pijawki i dyjeta ścisła! Czyli jak leczono w dawnych czasach.
  Lekcja realizowana w muzeum Dom z basztą na ekspozycji Tradycje aptekarskie Biecza. Prowadzący omawia wybrane przyrządy apteczne i opowiada o sposobach leczenia i asortymencie dawnych aptek.
  Czas trwania: 1 godz.
 • Dawne sądownictwo bieckie XIII-XVIII w. i rola kata z nim związana.
  Rodzaje sądów, ich skład i uprawnienia, ciekawostki i anegdoty związane z rozprawami sądowymi. Rola kata, czyli ramienia sprawiedliwości władz miejskich. Lekcja skierowana do uczniów szkół podstawowych kl. IV-VIII oraz uczniów szkół średnich.
  Czas trwania: 45 min.
 • Historia aptek i aptekarstwa na Podkarpaciu.
  Lekcja kierowana do dzieci szkół podstawowych. Lekcja wzbogacona o elementy multimedialne dostępne na ekspozycjach aptekarskich.
  Czas trwania: 1 godz.
 • Historyczny spacer śladami królowej Jadwigi w Bieczu.
  Uczniowie zapoznają się ze związkami królowej Jadwigi Andegaweńskiej z Bieczem. Odwiedzają najważniejsze pod względem historycznym miejsca Biecza i szukają śladów łączących królową Jadwigę z miastem. Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych kl. IV-VIII.
  Czas trwania: 1,5 godz.
 • Miasto średniowieczne na przykładzie Biecza.
  Lekcja kierowana do dzieci szkół podstawowych w dwóch przedziałach wiekowych kl. I-III oraz kl. IV-VI. Prowadzona w terenie, dzieci mają możliwość zapoznania się z średniowiecznymi fortyfikacjami obronnymi, jak również poznają zasadnicze elementy układu miasta średniowiecznego, jego główne budowle.
  Czas trwania: 1,5 godz.

Koszt usługi: 50zł (od całej grupy)
Informacja i zapisy : Muzeum Ziemi Bieckiej
e-mail:  kontakt@muzeum.biecz.pl
tel. 13 44 71 093, 13 44 71 328