Wystawy

Glify z ziemi MajówW dniu 23 czerwca miał miejsce w Muzeum Ziemi Bieckiej Dom z basztą wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Buczek- Śledzińskiej „Glify z ziemi Majów”.

Małgorzata Buczek-Śledzińska studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w latach 1976-81. Studia zakończyła dyplomem z malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Brzozowskiego oraz z tkaniny unikatowej w pracowni prof. Stefana Gałkowskiego. Obecnie jest profesorem ASP w Krakowie, na macierzystym Wydziale Malarstwa prowadzi pracownię papieru unikatowego i interdyscyplinarną. Fascynuje się archeologią, odbyła liczne podróże do miejsc wielkich starożytnych cywilizacji. Odkrywanie dawnych kultur i artefaktów stanowią dla artystki inspirację do pracy twórczej.

Szczególne miejsce na mapie podróży kulturowych zajmuje Meksyk. Od pierwszego pobytu w Meksyku w 1990 roku artystka popularyzuje kulturę Majów w Polsce i za granicą. Jest autorką między innymi instalacji Tierra Mexicana, odnoszącej się do krwawej historii ludów Meksyku, wykonanej z autorskiego oryginalnego papieru ręcznie czerpanego oraz barwionych włókien stilonowych, a także Wielkiej Księgi Babilonu, 2008-2009, instalacji odwołującą się do idei i symboliki mitycznej księgi. Jesienią 2015 roku za prace te otrzymała II nagrodę – srebrny medal na X Florenckim Biennale Sztuki Współczesnej Sztuka i Polis. . Wynikiem jej fascynacji jest cykl obrazów Liczby kultury Majów. Działania na liczbach kultury Majów, będący ich malarską wizualizują przedstawiającą wielorako zobrazowane ludzkie twarze. Te wielkoformatowe obrazy z 2009 roku wykonane zostały techniką olejną na płótnach o wymiarach 120 x 140 cm, stanowią one kontynuację cyklu Inskrypcje cywilizacji. Zapis liczb w pierwszej formie portretowej w systemie dwudziestkowym zawiera obok liczb od 1 do 19, również zero zapisywane glifami przedstawiającymi ludzką głowę. Te liczby miały swoją osobowość, były portretami bogów i bóstw. Zero było pustką, natomiast liczby od 1 do 13 uosabiały bogów, kolejne od 13 do 19 były rozbudowanymi formami portretów liczb od 3 do 9. Drugi system dwudziestkowy stanowi kombinację kropek i kresek. Artystka w swej twórczości wykorzystuje również znaki algebraiczne naszego kręgu kulturowego: plus, minus oraz równości. Wystawa Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej „Glify z ziemi Majów cd.” pozostaje w kręgu zainteresowań artystki kulturą Meksyku. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

_dsc9372 _dsc9362 _dsc9321 _dsc9297 _dsc9264 _dsc9232 _dsc9213 _dsc9188