Linia czasu... sztuka rodziny Gutkowskich.

Wystawa prezentuje prace trzech pokoleń malarskiej rodziny Gutkowskich: Władysława Gutkowskiego, przedwojennego burmistrza Biecza, jego syna Jana oraz mieszkającego  w USA wnuka  Gregory Gutkowskiego Hagena. Władysław Gutkowski (1884 – 1938) mimo iż  nie posiadał wykształcenia akademickiego, należał do Związku Artystów Plastyków w Krakowie. Przynależność do Związku umożliwiała mu wystawianie swoich prac w renomowanych galeriach. Malował głównie techniką akwareli i oleju, kopiował wielkich mistrzów, tworzył sceny rodzajowe, architekturę miasta. Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów rodzinnych oraz  zbiorów Muzeum Ziemi Bieckiej. Prace syna Jana prezentowane na wystawie, to głównie portrety ołówkowe, portret olejny oraz pejzaż z 1950 r.  Jego twórczość jest bardzo realistyczna. Druga wojna światowa mocno wpłynęła na losy rodziny Gutkowskich. Dzieci Władysława: Barbara, Zofia i Jan wyemigrowały do USA. Tam też urodził się wnuk Władysława, syn córki Barbary, Gregory Hagen Gutkowski. Odziedziczył on talent malarski dziadka i potrafił z tej pasji twórczej uczynić sposób zarabiania na życie. Ceniony projektant przemysłowy, ilustrator, grafik, twórca znaków firmowych, obecnie maluje głównie w technice akwareli i oleju. Jego obrazy znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w USA.  Prezentowane na wystawie w Bieczu prace to głownie realistyczne krajobrazy odchodzącej w przeszłość Ameryki: nostalgiczne winiety, malownicze wzgórza, detale architektoniczne.  Cechą wszystkich malarzy z rodziny Gutkowskich jest, obok charakterystycznej kreski, właśnie realizm. Serdecznie zapraszamy do muzeum na tę niezwykłą wystawę.