Wystawy

“Tradycje aptekarskie Biecza”Ekspozycja poświęcona jest historii aptekarstwa i aptek ze szczególnym uwzględnieniem Biecza. Pokazane są dawne piwnice aptekarskie z wyposażeniem, laboratorium zwane dawniej kuchnią aptekarską, zrekonstruowane wnętrze apteki z XIX w. oraz surowce do sporządzania leków, naczynia i sprzęty używane w aptekarstwie XVI – XX w. Ekspozycję uzupełniają portrety bieckich aptekarzy, dyplomy, starodruki o treści medycznej, w tym słynne dzieło Avicenny Canon medicinae, wydany w Wenecji w 1562 r., księgozbiór aptekarskiej rodziny Fusków z Biecza.

Na ekspozycję składają się:

Stara apteka będąca rekonstrukcją XIX-wiecznej apteki. W ekspozycji między innymi szkło apteczne, wagi, drobne utensylia apteczne, duża kolekcja szklanych flasz i porcelanowych pojemników na leki; pośrodku apteki umieszczona mensa, na której stoi XIX – wieczna maszyna licząca.

Sala z surowcami, gdzie można obejrzeć pamiątki po bieckich aptekarzach, pojemniki na lekarstwa i zioła, dawne etykiety, okazy przyrodnicze (homar, konik morski, limulus, rozgwiazdy, ryba latająca) mające zastosowanie w dawnej medycynie.

Duża sala apteczna: duża kolekcja moździerzy aptekarskich, szkło laboratoryjne, przyrządy do wyrobu leków, stare książki aptekarskie ze zbiorów rodziny Barianów-Rokickich, XVI-wieczne recepty i manuały, osobliwości przyrody (skóra krokodyla, rostrum ryby piły itp.).

Salka alchemiczna przylegająca do dużej sali, stanowiła zaplecze laboratorium aptecznego, zachowana oryginalna architektura wnętrza z XVI wieku wraz z kominkiem służącym do sporządzania wywarów z ziół.

W 2015 r. wystawa przeszła gruntowną modernizację, przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przekaz muzealny został wzbogacony o stanowiska multimedialne.

Zainstalowane na nich interaktywne aplikacje rozwijają tematykę wystawy o zagadnienia związane z historią aptekarstwa i samego miasta.

Dzięki aplikacji można między innymi zobaczyć makietę dawnego Biecza, przyjrzeć się kartom starodruku Avicenny i poznać metody leczenia stosowane w minionych wiekach.
Z myślą o najmłodszych przygotowano grę, polegająca na wytworzeniu pigułek według tradycyjnej receptury.

Dużą atrakcją jest stanowisko wirtualnej rzeczywistości. Do jego stworzenia wykorzystano najnowocześniejszy sprzęt i technologie. Przy pomocy specjalnych gogli można odbyć podróż po wirtualnym średniowiecznym laboratorium alchemicznym.

Podczas odtwarzania pracowni korzystano z różnych źródeł, wzorując się na eksponatach w muzeum, historycznych opisach oraz zachowanej ikonografii.