Wystawa  z okazji Święta Niepodległości 2019 r.

16 listopada 2019 r.  w Domu z basztą miał miejsce wernisaż wystawy „ Józef Piłsudski, Legiony, odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. i Polska Niepodległa na walorach filatelistycznych poczt niezależnych , wydawanych w latach 1982-1989”.

Wystawa prezentuje zbiór walorów filatelistycznych poczty opozycyjnej z Gdańska, z kolekcji  p. Bogdana Falkiewicza.  Zbiór powstał w latach 1986-2017. i jest jednym z najbardziej reprezentatywnych zbiorów tego rodzaju wydawnictw w Polsce, uzupełnianym do dnia dzisiejszego .

Wydawnictwa prezentowane na wystawie są unikatowe wśród zbiorów kolekcjonerskich, dotyczą zjawiska- Poczty Podziemnej , działającej w latach 80 i 90 XX wieku. Szczególnie cenne wydawnictwa związane są z okresem stanu wojennego. Pierwsze znaczki stanu wojennego „wydawane” były w obozach internowania w bardzo niskich nakładach. Często są to pojedyncze egzemplarze.

Tematycznie wystawa poświęcona jest odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, powstaniu i wymarszowi Pierwszej Kompanii Kadrowej i formacjom oraz szlakowi bojowemu Legionów Polskich 1914-1918.

Główną postacią wystawy jest Marszałek Józef Piłsudski, obok inni Ojcowie Czynu Niepodległościowego.

Na wystawie pokazanych jest kilkaset wydawnictw, począwszy od pojedynczych znaczków pocztowych poczt niezależnych do przykładów nierozciętych arkuszy wydawniczych z nielegalnych drukarni oraz rzadkich odmian papierniczych czy kolorystycznych takich walorów.

Po otwarciu wystawy odbył się koncert piosenek i pieśni patriotycznych, podobnie jak w latach poprzednich przy okazji wystaw niepodległościowych. Z koncertem wystąpili członkowie AQQ Band: Anna Kukawska – wokal i Bogusław Zięba – piano. Najpierw artyści zaprezentowali kilka nastrojowych piosenek, pełnych melancholii i miłości do ojczyzny, następnie pojawiły się bardziej znane utwory i tutaj pani Anna zaprosiła publiczność do wspólnego śpiewania. Anna Kukawska, którą mogą Państwo znać z roli policjantki w serialu telewizyjnym, swoim talentem, wdziękiem i pięknym głosem skradła serca widzów zgromadzonych tego wieczoru w Domu z basztą.

Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na otwarciu wystawy i koncercie, dziękujemy panu Bogdanowi Falkiewiczowi i pani Wiesławie Miąskowskiej za wystawę, pracownikom BCK w Bieczu za profesjonalne nagłośnienie koncertu i AQQ Band za wspaniały koncert.

Dziękujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia do Muzeum Ziemi Bieckiej.