Realizacja projektu-informacja.

5 kwietnia 2016

Zakończenie projektu Modernizacja wystawy stałej „Tradycje aptekarskie Biecza”.

Wartość projektu – 122500,00 zł.

Dofinansowanie MKiDN – 92500, 00 zł.

Wkład własny – 30000,00 zł.

W roku bieżącym przy wsparciu finansowym MKiDN, w odremontowanych pomieszczeniach Muzeum Dom z basztą przeprowadzono modernizację wystawy stałej poświęconej aptekarstwu. W ramach projektu wprowadzono nową aranżację plastyczną wystawy, zakupiono gabloty i witryny, przeprowadzono konserwację starodruków i recepty, zakupiono multimedia i wykonano aplikacje multimedialne. Wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne. Zachowano dotychczasowy, tradycyjny przekaz muzealny oparty na eksponatach z dziedziny farmacji. Przekaz ten uzupełniliśmy nowoczesnymi technologiami.

W ramach modernizacji wystawy konserwacji poddano najcenniejsze eksponaty, zmieniono identyfikację wizualną ekspozycji, gabloty i oświetlenie oraz wzbogacono pomieszczenia o nowoczesne stanowiska multimedialne. Zainstalowane na nich interaktywne aplikacje rozwijają tematykę wystawy o zagadnienia związane z historią aptekarstwa i samego miasta. Dzięki aplikacji można między innymi zobaczyć makietę dawnego Biecza, przyjrzeć się kartom starodruku Avicenny i poznać metody leczenia stosowane w minionych czasach. Pomyślano również o dzieciach. Czeka na nich gra, polegająca na wytworzeniu tabletek według tradycyjnej receptury.

Dużą atrakcją jest stanowisko wirtualnej rzeczywistości. Do jego stworzenia wykorzystano najnowocześniejszy sprzęt i technologie. Przy pomocy specjalnych gogli można odbyć podróż po wirtualnym średniowiecznym laboratorium alchemicznym.

Podczas odtwarzania pracowni korzystano z różnych źródeł. Wzorowano się na eksponatach w muzeum, historycznych opisach oraz obrazach. – Aby móc rozpocząć modelowanie pomieszczenia sięgnęliśmy do dzieł malarzy z tamtej epoki, które obrazowały prace alchemików. Wszystkie cechowały się specyficznym klimatem, atmosferą tajemniczości, którą chcieliśmy odwzorować w prezentacji – opowiada o pracy nad projektem Roman Surkont z Multimedialnego Muzeum odpowiedzialnego za multimedialną część ekspozycji. – Mieliśmy zamiar dostarczyć zwiedzającym nowych wrażeń związanych z pobytem w dawnym laboratorium. Zależało nam, żeby mogli dosłownie przenieść się w ten magiczny świat – dodaje Marta Bartuś, dyrektor muzeum. Czy to się udało, najlepiej ocenić samemu.

Finisaż projektu przewidziany jest na 27 listopada. Po tym terminie Muzeum Ziemi Bieckiej zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania zmodernizowanej ekspozycji Domu z Basztą.