Aktualności

Portatyl XVII w.

12 kwietnia 2017

Portatyl XVII w.

 

Portatyl jest to rodzaj  składanego  ołtarzyka  polowego, używanego  w czasie podróży i wypraw wojennych. Ołtarzyk składa się z trzech kwater zamykanych do środka. Elementy przedstawieniowe to trzy sceny biblijne wykonane w technice miedziorytu na papierze; w polu środkowym Ukrzyżowanie, po bokach, z prawej strony św. Hieronim, z lewej Matka Boska Bolesna z ciałem Pana Jezusa na kolanach. Grafiki naklejone na płócienne podłoże. Poszczególne grafiki otaczają bordiury kwiatowe, namalowane na płótnie farbami olejnymi. Na odwrocie  naklejone płócienne malowidła z motywami roślinnymi , osobno na każdą kwaterę. Wszystkie trzy kwatery połączone skórzanymi zawiasami oraz obszyte skórzanymi lamówkami.

Obiekt ten ma niezwykłą historię. Związana jest ona z  czasami króla Polski Jana III Sobieskiego; z odsieczą wiedeńską. Właścicielem portatylu był ksiądz Jan Nowakowicz, bieczanin , syn właściciela folwarku na Belnej i kamienicy w mieście w pobliżu apteki Barianów-Rokickich. Ksiądz Jan wyruszył wraz z oddziałem żołnierzy z powiatu bieckiego na wojnę z Turkami, zabierając poświęcony ołtarzyk. Przed nim codziennie ksiądz Jan Nowakowicz, żołnierz w chorągwi pancernej, odprawiał Msze Święte. Narażony w walkach  na niebezpieczeństwo  w cudowny sposób uniknął śmierci. Po szczęśliwym powrocie do Biecza, ołtarzyk pozostawał w rodzinie Nowakowiczów przez ponad 300 lat. W latach osiemdziesiątych XX w. został przekazany do Muzeum .

Ks. Jan Nowakowicz, prepozyt kościoła św. Ducha i szpitala ubogich w Bieczu (zm. 1692) spoczywa w podziemiach klasztoru OO. Franciszkanów w Bieczu._dsc6640 _dsc6645 _dsc6656 _dsc6671 _dsc6677 _dsc6685 _dsc6689 _dsc6687