Aktualności

Koncert Cohaere Ensemble || Early Music Day 2021

18 marca 2021

https://www.facebook.com/events/453882452620574/

𝑵𝒂𝒔𝒕𝒓𝒐𝒋𝒆, 𝒆𝒎𝒐𝒄𝒋𝒆, 𝒖𝒄𝒛𝒖𝒄𝒊𝒂 𝒕𝒐 𝒔𝒕𝒂𝒏𝒚 𝒘𝒔𝒑ó𝒍𝒏𝒆 𝒅𝒍𝒂 𝒌𝒂ż𝒅𝒆𝒈𝒐 𝒄𝒛ł𝒐𝒘𝒊𝒆𝒌𝒂. 𝑴𝒐ż𝒏𝒂 𝒛𝒂𝒓𝒚𝒛𝒚𝒌𝒐𝒘𝒂ć 𝒕𝒆𝒛ę, ż𝒆 𝒔𝒕𝒂𝒏𝒚 𝒂𝒇𝒆𝒌𝒕𝒚𝒘𝒏𝒆 𝒔ą 𝒋𝒆𝒅𝒏𝒚𝒎 𝒛 𝒘𝒚𝒓𝒂𝒛ó𝒘 𝒏𝒂𝒔𝒛𝒆𝒋 𝒘𝒔𝒑ó𝒍𝒏𝒐𝒕𝒚. 𝑨 𝒛 𝒑𝒆𝒘𝒏𝒐ś𝒄𝒊ą 𝒎𝒐ż𝒆𝒎𝒚 𝒖𝒛𝒏𝒂ć, ż𝒆 𝒊𝒄𝒉 𝒘𝒔𝒑ó𝒍𝒏𝒆 𝒑𝒓𝒛𝒆ż𝒚𝒘𝒂𝒏𝒊𝒆 – 𝒄𝒉𝒐ć𝒃𝒚 𝒑𝒐𝒅𝒄𝒛𝒂𝒔 𝒌𝒐𝒏𝒄𝒆𝒓𝒕ó𝒘 – 𝒋𝒆𝒔𝒕 𝒕𝒚𝒎, 𝒄𝒐 𝒘𝒔𝒑ó𝒍𝒏𝒐𝒕ę 𝒃𝒖𝒅𝒖𝒋𝒆.
Cohaere Ensemble
Marta Korbel – skrzypce
Monika Hartmann – wiolonczela
Natalia Olczak – klawesyn
Członkinie Cohaere Ensemble chcą, by podczas koncertu słuchacze współodczuwali z nimi nastroje i wychwytywali przelotne emocje, które przedstawiają wybrane przez zespół zbiory i utwory.
Przyjemność i związane z nią dłuższe uczucie zadowolenia obrazuje zbiór Il piacier delle dame Carla Tessariniego. Składa się nań to dwanaście prostych, subtelnych i bezpretensjonalnych miniatur granych przez kobiety – damy i traktujące o ich przyjemnościach.
Tymczasem samotność i jej rozkosze obrazuje zbiór sonat Les délices de la solitude Michela Corrette’a napisany na instrument solowy barytonowy i continuo. Definicją samotności jest odczuwanie izolacji społecznej. Corrette pisze jednak odosobnienie na dwa instrumenty prowokując tym samym do współodczuwanie samotności, dzielenia się samotnością, dawania zezwolenia na przedostanie się do samotni drugiej osoby, wręcz wspólnego utrzymywania się w tym stanie.
Corrette manewruje niezwykle interesującymi nastrojami i emocjami nie tylko w muzyce kameralnej, ale i w utworach na klawesyn solo. W I księdze suit klawesynowych znaleźć można takie postawy jak heroiczność, trwanie w nastroju bojowym, jak i pozbawione napięcia obserwowanie w samotności gwiazd, ich piękna, błyskotliwości, stałości.
Wreszcie kapryśne pokusy i przynęty. Zbiór dwunastu Allettamenti (z wł.: pokus) Giuseppe Valentiniego to katalog intensywnych, krótkotrwałych emocji, które są zdolne zawładnąć naszym organizmem bez reszty, zmuszając go do intensywnego działania i poszukiwania. W alletamento Cohaere Enseble wspólnie ze słuchaczami szukać będzie zaskakujących, niespotykanych rozwiązań muzycznych i zaszyfrowanych w nich tytułowych pokus.
___
Cohaere Ensemble to zespół powstały w 2019 roku w Katowicach z inicjatywy trzech studentek Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych: Marty Korbel, Natalii Olczak oraz Moniki Hartmann. Członkinie zespołu są młodymi muzykami podchodzącymi do swojej pracy z wielkim zaangażowaniem. Posiadają świeże podejście do historycznego wykonawstwa, ale nie ignorują zasad spisanych przed wiekami.
Celem zespołu jest historycznie wiarygodne odtworzenie muzyki epoki renesansu i baroku. Aby podkreślić wierność historyczną, artystki grają na instrumentach z epoki bądź ich współczesnych kopiach.
Cohaere Ensemble to zwycięzca konkursu OPEN CALL Młoda Muzyka Dawna 2020 organizowanego przez Festiwal Młoda Muzyka Dawna i Akademię Muzyki Dawnej, zdobywca I nagrody oraz nagrody specjalnej prof. O. Steinberga i prof. A. Livonta na XX Międzynarodowym Konkursie-Festiwalu Music Without Limits oraz laureat I nagrody w kategorii zespołów kameralnych na IV Odin International Music Online Competition.
___
PROGRAM KONCERTU
Il piacier delle dame
Early Music Day 2021
@Kromer Festival Biecz
Carlo Tessarini
Il piacier delle dame I
I Cantabile, II Minuetto, III Cantabile, IV Grazioso, V Adagio, VI Presto
Michel Corrette
III Suita F-dur (z I Livre de pieces pour le Clavecin)
L’Héroïne. Allemande, Les Étoiles. Rondeau
Carlo Tessarini
Il piacier delle dame II
VII Grazioso, VIII Presto, IX Adagio, X Aria Allegro
Michel Corrette
II Sonata d-moll (z Les délices de la solitude, Op.20)
Allegro, Aria I, Aria II, Allegro
Giuseppe Valentini
Allettamento XI f-moll (z XII Allettamenti da Camera, Op. 8)
Carlo Tessarini
Il piacier delle dame III
XI Grazioso, XII Presto
___
Koncert organizowany w ramach Early Music Day || REMA
___
Koncert planowany jest w trybie stacjonarnym (offline), jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie zmianie. Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym. Wydarzenie będzie również transmitowane na FB Kromer Festival Biecz.